HİZMET ALANLARIMIZ

DEPRESYON

KAYGI BOZUKLUKLARI

FOBİLER-KORKULAR

Sosyal Fobi

Uçak Fobisi

Hayvan Fobileri

Dişçi Fobisi

Karanlık Fobisi

Kapalı Alan Fobisi

Araba Kullanma Fobisi

Kalabalık Fobisi

Asansör Fobisi

Evlilik Fobisi

PANİK ATAK

STRES

ÖFKE VE AGRESİF TUTUMLAR

BAĞIMLILIKLAR

Alkol Bağımlılığı

Sigara Bağımlılığı

Bilgisayar ve Oyun Bağımlılığı

TAKINTILAR

TRAVMALAR

SUÇLULUK DUYGULARI

İLETİŞİM SORUNLARI

KAYIP VE YAS SÜRECİ

HİPNOZLA ZAYIFLAMA

ERGEN SORUNLARI

ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİ

SINAV KAYGISI

ÇOCUK DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI

TIRNAK YEME

ALT ISLATMA

EVLİLİK VE İLİŞKİ SORUNLARI

ALDATMA SORUNLARI

CİNSEL SORUNLAR

VAJİNİSMUS

HAMİLE KALAMAMA

DOĞUM KORKUSU

MİGREN VE BAŞ AĞRILARI

ALERJİLER

CİLT RAHATSIZLIKLARI

KRONİK KABIZLIK

HİPNOZLA DOĞUM

 
Facebook
 
PANİK ATAK

PANİK ATAK NEDİR?

Panik atak kişide yoğun endişe, korku duygularının birden başladığı, nefes darlığı, çarpıntı, göğüs ağrısı ya da göğüste sıkıntı hissi, soluğun kesilmesi ya da boğuluyormuş gibi olma hissi, çıldıracağı ya da kontrolünü kaybedeceği korkusu gibi belirtileri içeren bir durumdur.

 

Panik atak, aniden bastıran bir endişe atağıdır. Bir nevi “endişe nöbeti” de denilebilir. Bu endişe atağı genellikle aniden başlar, 10 dakika içinde tırmanarak zirve yapar ve ondan sonra yavaş yavaş azalarak kaybolur. (Bazı kişilerin atakları birkaç saat sürebilir) Çoğu zaman atağa, bir tehlikenin oluşacağı ya da kişinin ölebileceği duyumu ve kaçma dürtüsü eşlik eder.

 

PANİK ATAĞIN BELİRTİLERİ

 • Kalp çarpıntıları
 • Nefessiz kalma
 • Uyuşma, karıncalanma
 • Titreme ve üşüme
 • Ateş basması
 • Terleme, ter boşalması hissi
 • O sırada çok ciddi bir hastalık geçiriyor olma kaygısı
 • Göğüs ağrısı
 • Karın ağrısı
 • Baş dönmesi ya da sersemlik hissi
 • Gerçeklerden uzaklaşma hissi
 • Kendi gerçekliğini kaybetme
 • Kontrolünü kaybetme korkusu
 • Delirme korkusu
 • Ölüm korkusu

Panik atak sırasında kişi kalp krizi, beyin kanaması ya da felç geçirdiğini düşünebilir. Ve panik ataklı kişiler atak sırasında yoğun bir korkuyla acil servislere müracat ederler. Yoğun panikten dolayı gerçekten kalp krizi geçirdiklerini düşünürler ve onları sakinleştirmek kolay olmaz. Yapılan tetkiklerde gerçekten kriz geçirmedikleri onlara izah edilse de buna inanmaları kolay olmaz. Toplumumuzda kalp hastalıklarıyla ilgili hastanelere giden hastaların % 15-20’lik bir kısmı aslında panik bozukluk yaşamaktadır.

 

Panik atak sırasında kişiler o an bayılacaklarını, kontrollerini kaybedeceklerini, çıldıracaklarını düşünüp yoğun korku duygusuna maruz kalırlar.

 

PANİK ATAK HAYATINIZI ÇEKİLMEZ  HALE GETİREBİLİR

 

Panik atak kişinin yaşam kalitesini ciddi anlamda düşüren bir rahatsızlıktır. Kişi yoğun duygularından dolayı yalnız başına hayatını sürdüremez hale gelebilir. Hep yanında birilerini ister. Atak beklentisiyle evden dışarı çıkamaz. Otobüse binemez. Hayatını idame ettirecek faaliyetleri yapamaz hale gelir. Hayattan elini ayağını çekebilir.  Tedavi edilmediğinde kişinin hareket alanı git gide daha da sınırlanır. Bazı panik ataklı kişiler aylarca evden çıkamazlar.

 

Panik atak  sıklığı kişilere göre değişir. Günde birden çok atak yaşayanlar olduğu gibi, bütün bir yıl içerisinde sadece birkaç atak geçiren kişiler de olabilir.

 

Panik bozukluğu olan kişilerde fobik bozukluk, depresyon, iki uçlu duygu durum bozukluğu, saplantı zorlantı bozukluğu da birlikte bulunabilir.

Panik ataklı kişiler yoğun endişe nöbetleri dışında sağlıklı bir görünümde olabilirler. Ancak panik nöbetin olduğu sırada kişi ileri derecede endişeli ve telaşlı görünür.

Atağın ne zaman geleceği pek kestirilemeyen ani ve ağır bir korku nöbeti bütün duygulanıma hakimdir. 

 

PANİK ATAKTA ETKİLİ ÇÖZÜM HİPNOTERAPİ

 

Bizler hayatımızda, bilinçaltındaki kayıtlarımızın yansımalarını yaşarız. Korku, kaygı, üzüntü, acı, umutsuzluk, çaresizlik, suçluluk gibi duyguları çocukluktan (hatta anne kanından) itibaren öğrenir ve bilinçaltına farkında olmadan kodlarız. Hipnoz bilinçaltı düzeyde değişiklik yapmak için en  etkili yöntemlerden biridir.  Hipnozun en büyük avantajı, danışanı ikna etmek ya da fikirlerini değiştirmek yerine, direkt olarak sorunun kaynağına ulaşabilmesidir


Hipnoterapi yöntemi esas olarak, problemi kaynağında çözümlemeyi hedefler. Amaç, sivrisinekleri yok etmek değil,  bataklığı kurutmaktır. Çünkü bataklık kurutulmadığı sürece fiziksel ya da ruhsal anlamda sorunlar tekrar tekrar ortaya çıkmaya devam edecektir. 

 

Hipnoterapi ile bilinçaltındaki soruna neden olan bilgileri tespit eder ve yeniden çerçeveleyerek sağlıklı duyguları yükleriz. Panik atak sorununda da hipnoterapi ile bilinçaltındaki “öğrenilmiş çaresizlikleri” yeniden kodladığımızda panik atak etkisini kaybeder. Hipnoterapiyle birlikte uyguladığımız bilişsel-davranışçı teknikler, hipnoterapinin etkisini artırır ve kalıcı bir iyileşme sağlar.

Hipnoterapi seanslarıyle gelen iyileşme, danışanın sadece panik atak sorununda değil, hayatındaki pek çok alanda farkındalık kazanmasına ve olumlu yönde değişikliklere de sebep olması açısından değerlidir.

 

 
Paylaş