Facebook
 
SSS

Hipnoterapi Esnasında Bilincimi Tamamen Kaybeder miyim?

Hayır. Her zaman terapistinizle iletişim halinde olur, odada olduğunuzu bilir hatta odadaki diğer sesleri duyar, fakat etkilenmezsiniz.

 

Hipnotize Olamazsam?

Herkes hipnotize olabilir. Eğer insansanız hipnotize olabilirsiniz. Hipnoz zihnin doğal bir durumudur.

 

Bir Başkasının Benim Zihnimi Yönetmesini Kabullenemem

Hipnoz dikkatin ve odaklanmanın arttığı bir zihin durumu olduğu için, kontrol tümüyle sizdedir. İstemediğiniz hiçbir şeyi söylemez, istemediğiniz hiçbir davranışta bulunmazsınız. Terapistinizin söylediği her şeyi sorgulamadan kabul etmezsiniz. Bir telkini reddedebilir, hangi tip telkini duymaktan hoşlandığınızı söyleyebilirsiniz.

Hipnoz size ayrıca kendi zihninizi daha iyi kontrol etme yeteneği kazandırır.

 

Hipnozdan Çıkamazsam?

Bugüne kadar hipnozdan çıkamamış hiçbir kişi olmamıştır. Zaten günün % 80’inde doğal bir şekilde hipnoza girer ve çıkarsınız. Hipnoterapist sizi terkedip gitse bile, bir süre sonra terapiyi sonlandırır ve normal hayata dönersiniz.

 

Hipnoterapide Bilmek İstemediğim Şeyler Ortaya Çıkarsa?

Bu bir diş çürüğü gibidir. Eğer çürüme devam ederse, bunun aniden ne zaman ortaya çıkacağını ve canını yakacağını bilemezsin. Bir defa bunu ele aldığın ve ortaya çıkardığın zaman, güçlenmiş olursun ve korkacak bir şeyin kalmaz.

 

Çocuklara Hipnoterapi Uygulanabilir mi?

Birçok çocuk zaten trans halindedir, bu yüzden hipnoza çok hızlı ve kolay girerler. Telkine açıktırlar.  5 yaşın üstündeki çocuklarda hipnoterapi güvenle uygulanmaktadır.

 

Hastalıklarda Hipnoterapi

Bedenimiz içsel düşünce ve inançlarımızın bir aynasıdır. Öfke, hüsran, endişe, kayıp, kıskançlık, üzüntü, acı, yalınızlık, terk edilmişlik, umutsuzluk, ihanet, değersizlik hissi, başarısızlık vb olumsuz duygular hücre hafızasında kaydedilirler. Ve bu duygular çözümlenmediklerinde bizi ruhsal olarak hasta ettikleri gibi, bedensel bir hastalık olarak da kendilerini gösterebilirler. Ve hastalığın bize verdiği mesajı almadığımız sürece dışarıdan gelen tedavi yüzeysel kalacaktır. Yapılan tedavilerle çoğu zaman semptomlar ortadan kaldırılır ama “hastalığa neden olan sebep” hala bilinçaltımızdadır. Ve bazen aynı, bazen de farklı bir hastalık olarak, biz mesajı alana kadar tekrarlar durur.

Her hastalığın altında yatan bir düşünce kalıbı vardır. Hayatımızda görmek istemediğimiz şeyler oluyorsa göz hastalıklarıyla kendini gösterir. Boğaz hastalıkları ifade edememenin yansımasıdır. Astım genellikle “boğan bir sevgi”dir. Bel ağrıları desteklenmeme hissinden kaynaklanır. Kolesterol tıkanmış mutluluk arzusu olabilir. Kanser insanı yavaş yavaş tüketen bir şeyi gösterir ve kişi aslında ölmeyi seçiyordur. (Bazen kanserli dokular ameliyatla alında bile, almamız gereken mesajı öğrenmediğimiz için bedenin başka bir yerinde tekrar ortaya çıkar) Aslında kişi yavaş yavaş ölmeyi seçiyorken, bilinçaltının böyle bir karar verdiğinin farkında değildir. MS, Als, üveit  gibi otoimmün sistemi hastalıklarında kişinin kendine “farkında olmadan” düşman olduğu görülür. Beden kendi kendini yer bitirir.

 

Hipnoterapi ile Zayıflama

Gündemimizi sıklıkla işgal eden kilo problemlerinin kaynağı da bizim bilinçaltındaki olumsuz kayıtlardır. Özellikle çocukluk dönemlerinde yaşadığımız duygusal açlık nedeniyle, bedenimizde sürekli açlık tetiklenir ve yeme dürtümüzü sürekli harekette tutar. Yiyeceklerle sağladığımız duygusal tatmin boşluk, yalnızlık, korku, suçluluk ve utanç gibi duyguları yok etmenin bir yolu olmuştur. Aslında yiyip yiyip doymamamız da bu yüzdendir. Çünkü açlığımız yiyeceklere değil, başka şeyleredir. Fazla kiloların nedeni bazen de çocuklukta bilinçaltına yapılan yanlış kodlamalardır (mesela ailede tombul kardeşin daha fazla sevilmesi sonucu, çocuk sevilebilmek için farkında olmadan kilolu olma kararı vermiştir)

Hipnoterapi ile kilo sorununun kaynağına gidilir, olumsuz duygu ve inançlar tespit edilerek üzerinde çalışılır. Ayrıca otohipnoz uygulamaları ve pekiştirici seanslarla bilinçaltı kilo vermeye kodlanır.

 
Paylaş