HİZMET ALANLARIMIZ

DEPRESYON

KAYGI BOZUKLUKLARI

FOBİLER-KORKULAR

Sosyal Fobi

Uçak Fobisi

Hayvan Fobileri

Dişçi Fobisi

Karanlık Fobisi

Kapalı Alan Fobisi

Araba Kullanma Fobisi

Kalabalık Fobisi

Asansör Fobisi

Evlilik Fobisi

PANİK ATAK

STRES

ÖFKE VE AGRESİF TUTUMLAR

BAĞIMLILIKLAR

Alkol Bağımlılığı

Sigara Bağımlılığı

Bilgisayar ve Oyun Bağımlılığı

TAKINTILAR

TRAVMALAR

SUÇLULUK DUYGULARI

İLETİŞİM SORUNLARI

KAYIP VE YAS SÜRECİ

HİPNOZLA ZAYIFLAMA

ERGEN SORUNLARI

ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİ

SINAV KAYGISI

ÇOCUK DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI

TIRNAK YEME

ALT ISLATMA

EVLİLİK VE İLİŞKİ SORUNLARI

ALDATMA SORUNLARI

CİNSEL SORUNLAR

VAJİNİSMUS

HAMİLE KALAMAMA

DOĞUM KORKUSU

MİGREN VE BAŞ AĞRILARI

ALERJİLER

CİLT RAHATSIZLIKLARI

KRONİK KABIZLIK

HİPNOZLA DOĞUM

 
Facebook
 
DEPRESYON

DEPRESYON NEDİR?

Depresyon, belirli uyaranlara karşı duyarlılığın azalması, ilgi kaybı, yapılan aktivitelerden zevk alamama, kendine güvenin yitirilerek umutsuzluğun, karamsarlığın artması biçiminde görülen bir duygu durum bozukluğudur.

Depresyon yaşayan kişilerde değersizlik, suçluluk, kaygı, zevksizlik, isteksizlik, dikkatsizlik, düşüncesizlik, performans düşüklüğü ve içine kapanmayla seyreden karmaşık bir yapı vardır.

Depresyonlu kişiler çoğunlukla şu durumları yaşarlar:

- Uzun süreli dikkati toparlayamama

- Öğrenememe

- Düşünme zorluğu

- Çabuk sinirlenme ve duygulara hakim olamama

- Topluma uyum sağlayamama

- Unutkanlık

- İsteksiz ve moralsiz olma

- Cinsel isteksizlik

- İçe kapanma, insanlardan kaçma

- Uyku bozuklukları

- Alınganlık ve hassas ruh hali

Depresyon kişilerin yaşam kalitesini düşüren, işlevselliğini azaltan bir problemdir. Depresyona tutulmuş kişiler ruhsal daralma duygusu içinde sıkışıp kalırlar. Ayrıca kişi kendisini acımasızca eleştirir ve kendisini işe yaramaz, beceriksiz biri olarak görür. Kendisini bu şekilde eleştirdiği için, depresyonu da yenmeyi başaramayacağını ve bundan kurtulamayacağını düşünür. Bazen kendini bu düştüğü istila edici ümitsizlik haline bırakır, bazense ilaca bağımlı halde yıllarca hayatına devam eder. Depresyonlu kişilerin aileleri ve çocukları da bu durumdan olumsuz etkilenirler.

 

DEPRESYONDA HİPNOTERAPİ

Depresyonda zihnin işleyişi bozulmuştur. Çarpık düşünen bir zihin olumsuzlukları abarttığında veya olumsuzluk ürettiğinde, hayatın gerçekliği bozulur ve beden stres içinde boğulur. Çarpık düşünce yüzünden bir yük, bin yük olur, en hafif bir hayat bile çekilmez derecede ağırlaşır.

 

Pek çok rahatsızlıkta olduğu gibi, depresyonda da bilinçaltındaki çarpık duygu ve düşünce kalıplarımız vardır. Olumsuz kalıpları temizleyip, yerine olumlularını yerleştirmediğimiz sürece bizi hasta etmeye devam ederler. İçimize attıklarımız, ifade edemediklerimiz, unutamadıklarımız, kabullenemediklerimiz, affedemediklerimiz içimizde kaldıkça, orda paslanmaya devam ederler ve ruhsal sağlığımız zarar görür.

 

Antidepresan kullanımı sadece hissetmemeyi sağlar. İlaç kullandığımızda duygularımız baskılanır. Oysa depresyona neden olan duygu, düşünce ya da travmalarımız bilinçaltında kayıtlıdır ve bulunup çözümlenmeleri gerekir. Çöp duygularımız orda durduğu sürece rahatsızlığımız bitmeyecektir. Hipnoterapi ile bizi hasta eden olaylara gideriz. Olayı tekrar deneyimler, hesaplarımızı görür, hikayemizi yeniden çerçevelendirir, yarım kalan hikayemiz varsa tamama erdiririz.  Bu süreçte güçlü bir duygu ve enerji salınımı da gerçekleştiririz ki, beden enerjisi tıkanıklık ve blokajlardan kurtulup tekrar dengede akmaya başlar.

 

Terapi süreçlerinde kişinin tekrar kendi değerinin farkına varması ve hayata dair umudunun tesisi için bilinçaltı düzeyde çalışmalar yaparız. Amacımız, kişinin düştüğü yoğun ümitsizliğin yol açtığı “hayattan bir beklentim yok” düşüncesini “hayatın benden beklentisi var” a dönüştürebilmektir.

 

Seanslarımızı Hipnoterapinin yanısıra, gerektiğinde EFT, NLP teknikleri, Emotrans gibi etkili yöntemlerle de zenginleştirir, “Hastalık yoktur, hasta vardır” felsefesinden hareketle kişiye özgü bir terapi programı uygularız.

 
Paylaş